Losowa Fotka

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Elektronik

Energetyka geotermalna cz. 1

W tym numerze omówię energetykę geotermalną i chodź nie zawsze służy do wytwarzania energii elektrycznej warto tutaj o niej wspomnieć. Energia ta w zasadzie jest energią niewyczerpalną. Służy do produkcji grzewczej dla potrzeb komunalnych, produkcji rolnej i czasem do wytwarzania energii elektrycznej. Energetyka ta oparta jest na gorących źródłach, które występują w skorupie ziemskiej na głębokości ponad 1 kilometra. Zaletami takiego pozyskiwania jest to że:

- nie ulegają wyczerpaniu,

- są nieszkodliwe dla środowiska,

- mimo wahań pogodowych energia ta nie jest od nich uzależniona,

- urządzenie geotermalne nie zaburzają krajobrazu i zajmują mało miejsca.

Przy wydobywaniu takiej energii kluczowe znaczenie ma tutaj temperatura czynnika cieplnego jakim jest woda. Gdy temperatura przekracza 100 oC można jej użyć do celów grzewczych. Gdy przekracza 300 oC można ją użyć do celów wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni. Tutaj wyróżniamy dwa rodzaje takich elektrowni: pierwsze to systemy, które wykorzystują zasoby geotermalne jako jedyne źródło,. Drugim rodzajem są dwuczynnikowe (binarne).

W pierwszym przypadku zasada działania nie jest zbyt skomplikowana. Woda lub para geotermalna pozyskiwana jest z co najmniej dwóch odwiertów (jeden eksploatacyjny, drugi zatłaczający). Pobiera ona gorące medium i ponownie po przesuszeniu przez turbinę kieruje ją do ziemi – drugiego odwiertu.

W drugim przypadku jest bardziej to skomplikowane. Gorąca woda kierowana jest do wymiennika ciepła, który spełnia rolę kotła parowego. Oddane ciepło trafia do drugiego obiegu
z czynnikiem roboczym o niskiej temperaturze wrzenia. Sprawność cieplna w tym przypadku wynosi ok. 10-15 %. Drugi system pracuje  według obiegu Clausiusa-Rankine’a lub obiegu Kaliny.

Krótki słowniczek energetyki geotermalnej:

Energetyka geotermalna - energia pochodząca z wnętrza Ziemi, która pochodzi z gorących par i wód zakumulowanych pod powierzchnią Ziemi. Można rozróżnić energię pierwotną powstałą podczas procesów powstania skorupy ziemskiej oraz energię jądrową.

Złoża par geotermalnych - złoża charakteryzujące się temperaturami powyżej 150 - 200 oC. Źródłem głównym ciepła jest magma.

Wody geotermalne - złoża wykorzystywane w bezpośredni sposób do produkcji energii cieplnej.

Gorące suche skały - znajdują się na głębokości minimum 5 km i nie zawierają par ani wód geotermalnych. Energia w nich zawarta może być odzyskiwana za pomocą wtłoczenia do górotworu wody pod bardzo dużym ciśnieniem.

 

Elektrownia geotermalna

 

Rys.  Bezpośrednie wykorzystywane par lub źródeł termalnych  (fot. https://www.odnawialne-firmy.pl/ - tłumaczenie

        Paweł Pietkiewicz)

 

Ciąg dalszy opisany będzie w następnym numerze „Gazetki z prądem”…

 

Opracowanie: mgr inż. Paweł Pietkiewicz

 

Czytaj dalej >>>

Wygenerowano w sekund: 0.02
398,798 unikalne wizyty